2024.05.27.TomiSpark

Új riválist kapott a Genshin Impact – ezt tudja a Wuthering Waves

Az úgynevezett gacha alapú játékok már a 2010-es években is kifejezetten népszerűek voltak, az utóbbi néhány esztendőben pedig csak még inkább erősödött azok tábora, akik ráfüggtek az ilyesmire. Ezek közül a Genshin Impact kapta mostanában az egyik legtöbb figyelmet, a napokban viszont megjelent a Wuthering Waves. A Kuro Games ingyenes, nyílt világú játékáról elég sokat beszéltek, megjelenésében és felépítésében pedig nagyon erősen hasonlít a miHoYo népszerű fejlesztésére. Megnéztük hát, miben különbözik vagy éppen hasonlít egymásra a két cím, de a témával kapcsolatban is kapnak gyorstalpalót azok, akik esetleg még újak ebben a világban.

Amit mindenképp tudni kell a gacha játékokról

Mielőtt mélyebben beleásnánk magunkat a frissen megjelent játék rejtelmeibe, a rend kedvéért jellemeznénk mit is kell tudni a gacha játékokról. Ehhez először is érdemes megérteni a loot boxok jelenségét, amit magyarosítva nevezhetünk nyugodtan akár rejtélyes dobozoknak is. Ennek lényege, hogy valamiért cserébe (reklám megnézése vagy a játékban való haladás során) beszerezhetünk véletlenszerű dolgokat, ami például a játékban lévő karakterünk fejlődéseit is befolyásolhatja, de olyan plusz eszközökhöz (fegyverekhez és hasonlókhoz) is hozzájuthatunk, amivel komoly előnyre tehetünk szert, netán erősebbé válhatunk.

Azt már többször is bebizonyították, hogy nem véletlen kattannak rá sokan az ilyesmire, hiszen ezek többsége kifejezetten addiktív, főként a különböző látványos hanghatások és vizuális effektek, továbbá a jutalmazó hatás miatt. Nagyjából ezt használják ki a gacha játékok is, amik ehhez hasonlóan arra csábítják a gamereket, hogy játékbeli valutát költsenek, cserébe pedig véletlenszerű tárgyakhoz és egyéb előnyökhöz jussanak. Az ehhez szükséges pénz vagy egyéb dolgok zöme a játék során szerezhető meg, de sok helyen lerövidíthetjük az utat azzal, ha valódi pénzért vásárolunk dolgokat, habár utóbbi nem újdonság, erre lassan már minden játékban lehetőség nyílik.

Fotók: Wuthering Waves

A gacha játékmodell az előző évtizedben nagyon elterjedt, legfőképpen az ázsiai területen, mára pedig rengeteg ilyenből lehet válogatni. A játékmechanizmusban vannak közös elemek, amik gyakorlatilag mindegyikben felfedezhetők, így például a bannerek, amikben a beszerezhető tárgyak vagy karakterek lehetnek örökösek vagy korlátozott időtartamúak, utóbbinál bizonyos dolgok csak egy adott esemény időkeretén belül szerezhetők meg. Szintén állandónak mondható, hogy a karaktereink staminája (állóképessége) egy olyan erőforrás, ami az alapvető cselekvéshez szükséges, főként egy harcorientált játékban.

Ez nyilvánvalóan elkezd fogyni a használat során, főleg megerőltető tevékenységeknél, de természetesen ez regenerálható, például bizonyos alapanyagok beszerzésével és azok későbbi felhasználásával. A karakterek ereje általában szintenként fejleszthető, illetőleg a harcalapú játékoknál különböző csapatokat tudunk összeállítani, miközben végigmegyünk a történeten és különböző küldetéseken.

A Genshin Impact hatása

Ahogyan említve lett, nagy a választék, de az egyik legismertebb ezek közül a Genshin Impact. Nem véletlenül, a miHoYo 2020-ban megjelent játéka egy vizuálisan lenyűgöző gacha játék, amely kihívás elé állít, hogy felfedezz egy elképesztő nyitott világot. Bőven van lehetőség a harcra, különleges sztorik megismerésére és akit leköt az ilyesmi, azt nagyon hamar beszippanthatja.

Fotó: Epic Games

Hatalmas játékközösség alakult ki ehhez már itthon is, így segítséget is bőven talál, aki elakadna vagy még új volna, de ami a lényeg: az Utazó szerepét kell átvenni, miközben Teyvat vibráló fiktív világában kalandozunk. Hogy a női vagy a férfi karaktert választjuk, ránk van bízva, de a továbbiakban a küldetés, hogy az Utazó megtalálja elveszett testvérét, ami Teyvat hét régiójának bejárásához vezet. Nincs még mindegyik feloldva, a későbbiekben persze ez változni fog, de miközben haladunk, megismerhetjük a játékban kulcsszerepet betöltő hét elemet (Anemo, Geo, Electro, Dendro, Hydro, Pyro, Cryo), valamint azt, hogy a különböző karakterek hogyan használhatják őket a harcban.

Beszélhetnénk még persze olyan népszerű címekről is, mint a Honkai Impact, a Star Rail, esetleg a Fate/Grand Order, de a Genshin Impactre hasonlít a legjobban az a Wuthering Waves, amely idén május 22-én kezdte meg útját, az érdeklődés pedig hatalmas volt iránta.

A játék más, a deja vu viszont nem véletlen

Ami az itteni történetet illeti: a Wuthering Waves egy futurisztikus, poszt-apokaliptikus világban játszódik. A Lament nevű katasztrófa kiirtotta az emberiség nagy részét, majd ezt követően ismeretlen lények és szörnyek jelentek meg. A sztori szerint az emberiség ennek ellenére egészen gyorsan tudott alkalmazkodni a fenyegetéshez, így idővel újraépítette a civilizációt. Itt jövünk mi az általunk kezdetben választott karakterrel. A Rover útját járjuk be, aki álmából felébredve megpróbálja felfedezni azt az új világot, amibe belecsöppent.

Na már most, ez a játék a Kuro Games fejlesztőitől származik. Egy műfaját tekintve klasszikusan anime stílusú RPG-ről van szó, ami megjelent PC-re, de Androidon és iOS-en is játszható. Hogy az előzetes gameplay-videók mennyire lenyűgözték mindazokat, akik imádják az ilyet, jól mutatja, az előregisztrációk száma a 30 milliót is elérte.

A nyitott világban játszódó játékban tehát mi irányítjuk a főhőst, valamint az útközben toborzott szereplőket, az úgynevezett rezonátorokat. Az akár négy vagy ötcsillagos karaktereket változatos módokon használhatjuk fel az egyre inkább sokasodó harcok során, eközben pedig fokozatosan szintet léphetünk. Érdemes, hiszen bizonyos szintlépésekkel egyre több dologra van lehetőségünk, a 22. szintet elérve például már más játékosokkal együtt is kalandozhatunk.

Fotó: Google Play Áruház

A játék gacha rendszere Convene néven ismert bannereket tartalmaz, ahol az említett rezonátorokat és mindenféle fegyvert lehet beszerezni. A Convene-nek háromféle típusát ismerhetjük meg, ezek a beginner, az event és a standard. Akárcsak a Genshin Impact esetében, itt is garantálja a rendszer, hogy a kifejezetten sokat érő 5 csillagos tárgyakat vagy karaktereket egy meghatározott számú húzáson (ha úgy tetszik pörgetésen) belül megszerezzük. A kezelőfelületet illetően mobilon és PC-n is szinte ugyanott vannak a dolgok, a banneren lévő karakterek előzetesen itt is kipróbálhatók, ráadásul ez mindkét helyen az Események menüpont alatt érhető el. 

Ehhez tegyük hozzá, hogy sokan látták egy Genshin copynak a Wuthering Waves játékát, de ezt a PCGamesN számára adott interjú során a Kuro Games PR-igazgatója, Anthony Chau kategorikusan cáfolta és a különbségekre próbált meg kitérni. „A Kuro Games számára a hangsúly a harcokon van” – mondta Chau hozzátéve, hogy remélik, „egy üdítőbb megközelítést kínálnak a műfajhoz”, azt a feltételezést pedig elvetette, hogy egy Genshin Impact-klónt gyártottak volna.

Fotó: Google Play Áruház

Különbségként felírható, hogy az alapvető gombkiosztás is más, ha PC-n toljuk a játékot, itt arra is lehetőség van, hogy a vízben és a levegőben karaktert váltsunk, ha szükséges, ami például a Genshin Impactban nincs meg, kivétel Fontaine területén. A harcrendszer is bonyolultabban épül fel, ugyanakkor a bonyolultsága ellenére egészen könnyen megtanulható minden. Az említett játékhoz képest a Wuthering Wavesben az épületek stílusa is másabb, de a méretük is reálisabbnak tűnik sok esetben. Bizonyos helyzetekben ki lehet iktatni a párbeszédeket, nem kell mindent végigolvasni és hallgatni, ha nem lenne fontos vagy nem lenne kedvünk. A tényleg lényeges dolgokon persze át kell rágni magunkat, de innen is látszik, hogy főként a harcokra mentek rá a fejlesztők.

A világot felfedezve rengeteg kihívással találkozhatunk, amelyekkel próbára tehetjük képességeinket, a harcorientált leszámolásoktól kezdve a mozgáson és a végletekig feszegető versenyeken át a rejtvényekig, amelyek gondolkodásra késztetik az agyunkat. Persze egyelőre még a kezdetleges hibákkal is számolni kell. Láttunk olyat, amikor a levegőben megállt a karakter, amikor két NPC között egy helyben futott, noha elfért volna, de ezeket a fejlesztők már igyekeznek kiküszöbölni, akárcsak az olyasmit, mint a Beginner's Choice Convene mechanikája, amivel sokan elégedetlenek voltak.

Utóbbi miatt kompenzációkat adtak a felhasználóknak, de például azért is kaptak, amiért egy frissítés okán nem lehetett elérni a szervereket egy rövid ideig. Ugyanúgy igyekeztek hálásak lenni a türelemért, miután mobilon melegedési problémák jöttek elő, amikor PC-n akadozott a játék vagy kidobált a rendszer.

Pozitívum viszont, hogy az egyes karaktereknek saját tutorialokkal rendelkeznek, eddigi tapasztalatink alapján mindegyikhez tartozott egy ilyen. Szintén szerettük, hogy a harcok nagyon látványosak vizuális tekintetben, hogy a Dodge (kitérés) segítségével akár nagyobb támadásokat is kikerülhetünk HP vesztése nélkül. A területek felfedezését megkönnyíti, hogy a sprintelés a staminát nem fogyasztja, de a meredekebb területeken is tud gyorsan haladni a karakter.

A tesztben való segítségért hálás köszönet társzerzőnknek, Kitarinnak!

8
/10
Ár/érték
Összegzés

Összességében elmondható, hogy Wuthering Waves a hibáival együtt is teljesen élvezhető. A gacha játékok kategóriájában az egyik legminőségibbnek tűnik már a kezdetekkor is, hiszen a karakterek is szépen ki lettek dolgozva, a harcrendszer kellően változatos és annak alapjai gyorsan elsajátíthatók. Abszolút ajánlható olyannak is, aki éppen most ásná bele magát egy népszerű open world játékba, vélhetően sokat hallunk még róla.

Megosztás
Beszéjünk róla!
Ahhoz, hogy kommentelni tudj be kell jelentkezned Facebookon!

Bejegyzések, amelyek érdeklehetnek.

crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram