A vezeték nélküli porszívók az elmúlt években kifejezetten népszerűvé váltak, nekünk pedig egy olyan márkás termék akadt a kezeink közé, ami az árához képest meglepően jó teljesítményre volt képes. Mutatjuk, mit tud a kategória egyik megfizethető eszköze!
Közhely, de igaz, amikor azt mondják, hogy nincs új a nap alatt. A vezeték nélküli álló porszívók már körülbelül 20 éve is léteztek, igaz akkoriban talán még nem volt olyan mértékű kereslet ezekre, mint manapság. Ennek oka lehet, hogy a legnagyobb cégek szinte mind beleálltak az ilyenek fejlesztésébe, így az ismert márkák közül gyakorlatilag már mindegyik rendelkezik egy saját verzióval.
Sajnos azonban a menő termékeknek általában elég magasan van az áruk, és ez ebben a szegmensben sincs másképpen. A többség 100 ezer forint körül mozog néhány kivételtől eltekintve, de a legerősebbnek tartott porszívókért ennél sokkal többet is képesek elkérni.
Tesztalanyunk ezúttal a Gorenje SVC216FMLBK volt, ami fantázianevén Freestyle Move Lite néven fut még, és pont egy olyan darab, ami megfizethető áron kínál abszolút kellemes teljesítményt. Ha körbe nézünk a boltokban vagy az interneten, akkor azt láthatjuk, hogy akciósan 30-40 ezer körül már meglehet kapni, de ha éppen nem sikerül leértékelve megtalálnunk, akkor is maximum 75 ezerig kúszik fel az ára.
A termék egy hosszúkás, álló dobozban érkezett, amit hála az égnek nem kellett sokáig bontogatni, viszonylag könnyen hozzáférhetünk a belső tartalomhoz, ahol egy egészen praktikus elrendezéssel találkoztunk. A vastag papírdobozban mindennek megvan a maga helye, ráadásul az egyes elemek jellegzetes alakja miatt akkor sem leszünk bajban, ha dobozában szeretnénk tárolni a gépezetet.
A dobozban plusz csavarokat is találunk, ha szükség lenne rájuk, a fő egységen pedig egy cédulát helyeztek el, amelyen minden lényeges információt megtalálunk a termék használatával és képességeivel kapcsolatban akkor is, ha esetleg nem időznénk sokáig a használati útmutatóval.
A legfontosabb elem a tartály és a rajta lévő markolat, ugyanis ezen találjuk meg a kezelőszerveket, itt jelzi a töltöttségi állapotot, de az akkumulátor is ebben lett elhelyezve. Ennek oka a praktikumra vezethető vissza, hiszen ezt önmagában, mint kézi porszívót is alkalmazhatjuk, valamint az apróbb toldalékelemeket is csatlakoztatni tudjuk hozzá. A legtöbbször viszont vélhetően nem ebben a formájában, hanem a hosszúkás nyéllel, valamint a hivatalosan turbó kefeként megnevezett fejjel fogjuk használni, ami sokkal több egy sima porszívó elemnél.
A nyél sajnos nem állítható, de a hosszúsága egy átlag magassággal rendelkező ember számára pont kellemes, szóval a többségnek nem kell a derékfájdalmaktól tartania, a fej pedig tartalmaz egy folyamatosan forgó kefét, valamint egy elég erőteljes LED-es világítást. Utóbbi nagyon hasznos, mivel egy normál házi porszívó esetében sokszor tisztának véljük az adott felületet, így viszont könnyebben észlelhetjük, ha valahol még ott maradt a por.
A porszívó feje flexibilis, vagyis könnyen beférünk vele szinte bárhová, a bútorok alatt pedig egy átlagos eszközzel szemben sokkal jobban végezte a dolgát. A Gorenje terméke körülbelül hat óra alatt töltődik fel teljesen, de ez persze csak akkor igaz, ha csontig lemerítettük a belsejében lévő hat cellás akkumulátort. A HEPA szűrő egy ilyen modern eszköznél már elvárásnak tekinthető, így ebből sem maradhatott ki, a 135 Wattos teljesítmény pedig maximum fokozaton nagyon jól teljesített, de sajnos így csak 15 percig bírja ki egy huzamban.
Takarítás közben két módból választhatunk, bekapcsolás után egyből a legnagyobb erőn szív, de a tetején lévő gombbal ezt könnyedén állíthatjuk. Sajnos a kisebb fokozaton már elég gyengécskének tűnt, de egy kisebb, vagy közepes méretű lakáshoz még ezzel együtt is nyugodt szívvel tudjuk ajánlani, 3+ szoba esetén viszont már érdemesebb lehet elgondolkodni, valami erősebben.
Alacsonyabb fokozaton egyébként 45 perc volt a limit, ha pedig már a bekapcsolásról szó esett, akkor mindenképp említést érdemel, hogy az On/Off gomb a mutatóujjunk alatt található a markolaton. Ez egyfelől nagyon poén, hiszen olyan, mintha egy fegyvert tartanánk a kezünkben, másrészt viszont a használat során könnyű belenyúlni és menet közben elzárni a készüléket.
A zajszint a gyári leírás szerint 78 dB(A), ami a mi mérésünk szerint nagyjából pontos – 80 körül volt a legtöbbször – de egyáltalában nem volt annyira zavaró, mint a hagyományos nagy vezetékes társak esetében.
A súlyára sem panaszkodhattunk, a 2,5 kiló ugyanis eloszlik, így egészen vállalható volt, míg a tárolása és a töltése nagyon kényelmesen megoldható. Az adapternél szintén azt tartották szem előtt a fejlesztők, hogy kevesebb helyet foglaljon, ezért nem meglepő, hogy a töltőt a fő egység talpának alakjához tervezték. Ezt akár a falra is felakaszthatjuk, de valójában a padlón sem foglal sok helyet.
A tartály 500 milliliteres, ami tapasztalataink alapján egy nagyobb takarítás után elég könnyen megtelik, szóval érdemes használat után vagy előtt mindig üríteni. Ehhez az alsó karikát kell meghúzni, így a nagyja már ekkor kihullik, az alaposabb tisztításhoz viszont jobb szétszedni a belső részegységeket. Ezt kiszedni nem nehéz, csak a megfelelő irányba kell elforgatni őket, visszafelé pedig ugyanez a helyzet, igaz a szűrő helyére illesztéséhez tényleg érdemes megnézni az ábrákat, ha először csinálunk ilyet, mert egy darabig eltarthat, mire megtaláljuk a pontos helyét.
Ami szintén fontos, hogy a turbó kefe is kiemelhető, ha normál állapotában nem sikerült rendesen hozzáférni, ami azt jelenti, hogy egy nagyobb porzsákos, vagy porzsák nélküli eszközzel szemben sokkal könnyebben tisztává varázsolhatjuk.
Nem mindig éreztük tökéletesnek, de nem is a legdrágább porszívót kaptuk meg a kezeink közé. A Gorenje azonban képes volt olyat alkotni, ami megfelelő szívóerővel rendelkezik, helytakarékos, és úgy teszi kellemes élménnyé teszi a takarítást, hogy nem kell egy drágább okostelefon árát kifizetnünk érte.