Komoly változások lépnek életbe nemsokára a Meta szolgáltatásainál, melynek oka, hogy igyekeznek megfelelni az EU területén hatályos digitális piacokról szóló jogszabálynak. Bár ez elsőre sokakat meglephet, a jövőben abszolút elképzelhető, hogy a csevegőappokon keresztül úgy tudunk üzeneteket fogadni, hogy az valójában egy teljesen másik alkalmazásból érkezett. Alább kifejtjük, ez hogyan működhet.
Kissé tényleg hihetetlenül hangzik, amikor arról van szó, hogy a Meta valamelyik appját használjuk, de egy egy tőlük abszolút független, vagy akár konkurens közösségi alkalmazásból kaphatunk üzenetet. Sőt, adott esetben akár az is előfordulhat, hogy a Messengerből hívunk fel valakit, aki egy másik csevegőappot használ.
Ezek a dolgok korábban szinte elképzelhetetlennek tűntek, de hamarosan teljesen átlagossá válhatnak. Mégpedig azért, mert a Meta bejelentette, változásokat eszközölnek a WhatsAppon és a Messengeren. Teszik mindezt annak érdekében, hogy interoperabilitást hozzanak létre harmadik féltől származó alkalmazásokkal. Ez magyarul annyit tesz, hogy az egymástól különböző technológiai elemek (ebben az esetben az üzenetküldők) gond nélkül kommunikálni tudjanak egymással.
Az Engadget szeptember 7-én megjelent cikke szerint a cég azután kezdett el lázasan dolgozni ezen a megoldáson, hogy Európában a digitális piaci törvényének (DMA) szabályai hatályba léptek. A DMA értelmében a „kapuőröknek”, vagyis az iparág legnagyobb vállalatainak és platformjainak biztosítaniuk kell az átjárhatóságot harmadik felekkel, mivel tilos saját szolgáltatásaikat előnyben részesíteniük.
A vállalat közölte, hogy a potenciális partnerektől és más érdekelt felektől is visszajelzéseket gyűjtöttek, mivel ez is segített számukra egy vadonatúj élmény kialakításában. Kezdetben új értesítéseket terveztek a WhatsApp és a Messenger számára, amelyek figyelmeztetik a felhasználókat, ha egy harmadik féltől származó szolgáltatás integrálhatóvá válik. Ezt követően egyébként mindenki magának döntheti majd el, hogy milyen külsős alkalmazásoktól szeretnének üzeneteket kapni, de még az is kiválasztható lesz, hogy a bejövő üzeneteket külön postaládában tárolják vagy vegyüljenek el a többi között.
Az újdonságokból pedig hozott még ezen felül is a Meta. Az alkalmazások ugyanis gazdag üzenetküldési funkciókat is biztosítanak majd a harmadik féltől származó csevegésekhez. Ez annyit tesz a gyakorlatban, hogy hiába használ a másik fél egy eltérő szolgáltatást, látni lehet majd, amikor gépel, ha elolvasta az üzenetet, valamint különböző módokon reagálni is lehet majd egymás üzeneteire.
Ami pedig még menőbben hangzik, hogy hang- és videóhívásokat is lehet majd kezdeményezni a WhatsApp és a Messenger felületéről egészen más irányba. Ami nem túl jó hír, hogy erre még türelmesen várni kell, mivel az Engadget cikke szerint ez legfeljebb 2027-től válik elérhetővé.
„A felhasználók akkor kezdik majd látni a harmadik féltől származó csevegési lehetőséget, amikor egy harmadik fél üzenetküldő szolgáltatása megépítette, tesztelte és elindította a szükséges technológiát ahhoz, hogy a funkció pozitív és biztonságos felhasználói élményt nyújtson” – írták a Meta közleményében, hozzátéve, hogy továbbra is együtt dolgoznak más szolgáltatásokkal az elérhetőség bővítése érdekében.