2024.09.03.TomiSpark

Kiderült, melyik operációs rendszer a legnépszerűbb PC-s játékokhoz

Ha játékokról van szó, akkor rengetegen esküdnek mai napig az asztali számítógépekre. Sokat számít azonban ebben az esetben, pontosan milyen operációs rendszert használunk. A Steam adataiból megtudhattuk, továbbra is a Microsoft terméke a nyerő ebben az esetben, de már nem az, amelyik korábban az élen volt.

A vonatkozó rangsort nagyon sokáig a Windows 10 vezette a The Verge írása alapján, ám a közelmúltban először fordult elő, hogy letaszította az első helyről a Windows 11. Utóbbi operációs rendszer a 2021-es megjelenése óta úgy tűnik, egyre elterjedtebbé válik, még azok körében is, akik főként játékra használják a PC-t.

A Windows 10 az elmúlt években erősen tartotta magát, annak ellenére, hogy a Microsoft tervei szerint 2025 októberében megszűnik ennek a támogatása, és valójában még most is elég erős számokat produkál. A Steam augusztusi hardveres felmérési adatai szerint a Windows 11 használati aránya 49 százalékos, ami több mint 3 százalékos növekedést jelent a júliusi, közel 46 százalékos adathoz képest.

A Windows 10 használata viszont még mindig 47 százalékos, ugyanakkor ez csökkenést mutat. Egészen pontosan 3 százalékos visszaesést az eggyel korábbi felméréshez képest, míg a macOS és a Linux Steam-használata augusztusban nagyjából változatlan maradt. A Windows 11 webes használata is növekedett az elmúlt egy évben. A StatCounter szerint 2023 júliusában a Windows 11 piaci részesedése 23 százalék körüli volt, és ez 2024 augusztusára közel 32 százalékra nőtt.

Az októberben kiszivárgott adatokból kiderült, a Windows 11-et akkoriban több mint 400 millió eszköz használta, ami lassabb ütemű elterjedés, mint a Windows 10 esetében. A Windows 10-nek egy év kellett ahhoz, hogy elérje a 400 millió aktív eszközt, míg a Windows 11-nek két év kellett ugyanehhez a mérföldkőhöz. Az eltérés részben a Windows 11 frissítési jogosultságának köszönhető. A Microsoft először 2021 októberében indította el szigorú hardverkövetelményekkel, amelyek TPM biztonsági chipet és 2018-tól kezdve kiadott CPU-kat követeltek meg.

Bár a Windows 11 ingyenes frissítés volt a Windows 10 felhasználók számára, a Microsoft hardverkövetelményei miatt gépek milliói maradtak le, és nem tudtak frissíteni. Itt nagy különbség, hogy Windows 10-et a Windows 7 és Windows 8 felhasználóknak ingyenes frissítésként kínálták, és nem voltak ilyen szigorú hardverkorlátozások.

Fontos változás lehet egyébként a jövőben, hogy a Microsoft tervei szerint a vállalkozásoknak díjat kell fizetniük a Windows 10 további használatáért, miután a támogatás 2025 októberében lejár. A fogyasztók a Windows 10 további biztonsági frissítéseiért is fizethetnek majd, most először, de a Microsoft egyelőre csak a vállalati árazást osztotta meg.

Megosztás
Beszéjünk róla!
Ahhoz, hogy kommentelni tudj be kell jelentkezned Facebookon!

Bejegyzések, amelyek érdeklehetnek.

crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram