2024.08.07.TomiSpark

Ezért fontosak egy svájci világmárka technológiái az olimpián

Teljesen mindegy, melyik sportágat figyeljük a 2024-es párizsi olimpián, a játékok hivatalos partnereibe lépten-nyomon belefuthatunk. Egyet azonban szinte biztosan sűrűbben látunk minden egyes esemény során. A világhírű óramárkáról, vagyis az Omegáról van szó, amely a bő két hétig tartó sportesemény során elképesztően fontos feladatot lát el saját technológiáit felhasználva. Legújabb innovációikkal ráadásul minden eddiginél nagyobb betekintést nyújtanak a szurkolóknak.

Ahol a pontos mérésekre szükség van az eredmények miatt, ott az Omega márkajelzése és saját cuccaik biztosan feltűnnek. Főként az eredményjelzőkön, amelyekért szintén ez a cég felel, de ennél sokkal komplexebb feladatot látnak el. Ebbe sokan talán nem is gondolnak bele, elvégre a világ legnagyobb sporteseményein teljesen megszokott látványt nyújt, hogy neves óramárkák reklámjai tűnnek fel.

Maga a márka egyébként 1848-ban jött létre a svájci La Chaux-de-Fonds városában. Innen indult hódító útjára az Omega, főként a folyamatos innovációiknak köszönhetően, és ami azt illeti, az olimpiákkal is elég hamar kapcsolatba kerültek. Először az 1932-es Los Angelesben tartott nyári játékokon szerepeltek partnerként, akkor pedig még kronográf órákkal mértek. Azóta persze az idők során rengeteg újítással jelentkeztek, megkönnyítve a szervezők dolgát, hogy igazságosan eredményeket hirdethessenek.

Hogy csak néhányat említsünk ezek közül, 1948-as londoni olimpián előálltak a photo-finish kamerával, a célfotók pontosságára pedig máig nagy szükség van sok sportágban. 1956-ban Melbourne-ben már képesek voltak megkülönböztetni két, gyakorlatilag azonos időt elérő úszót a Swim Eight-O-Matic Timer félautómata eszköz révén. Ha pedig már úszás, 1968-ban Mexikóvárosban megjelentek a medencék falára szerelt érintőpadok, így az úszók maguk állíthatták meg órájukat.

1972-től (München) már az ezredmásodpercekben való mérésekre is lehetőséget teremtettek, az 1996-os atlantai olimpiától pedig már a sebességi és gyorsulási adatokat is a nézők rendelkezésére adhatták. Az innováció pedig folyamatos volt, mert a 2000-es Sydney-ben tartott játékok idején jelent meg weboldaluk, ahol a rajongók a versenyek és mérkőzések után 15 másodperccel már láthatták a legfontosabb adatokat. Említést érdemel az elektronikus rajtpisztoly kifejlesztése is, amit a 2010-es évektől vetettek be.

Fotók: IOC - Olympics.com/Omega

Párizsra is nagy erőkkel készültek

„Itt Párizsban nyilvánvalóan sok újítással rendelkezünk. Nagyon izgatottak vagyunk, mert ezek a technológiák teszik lehetővé, hogy valóban teljes körűen megismerjük a sportolók teljesítményét, és sokkal részletesebben megmagyarázzuk az eredményeiket, megértsük, hol nyertek vagy vesztettek időt, esetleg pontokat” – idézte Alain Zobrist, az Omega vezérigazgatójának szavait a Nemzetközi Olimpiai Bizottság hivatalos oldala.

A párizsi olimpiára bevetett technológiáik közül kiemelkedők a nemrégiben kifejlesztett számítógépes látórendszereik, amik képesek pontosan követni a sportolókat és más objektumokat a különböző teljesítménymérésekhez. A strandröplabda esetében ez magában foglalja az egyes játékosok által megtett távolságokat, sebességüket és a labda sebességét, az egyedi technikákat, az ugrások magasságát, valamint az ütések típusát.

A mérőszámok pontos rögzítéséhez pedig a régi rendszerekkel ellentétben, már nincs szükség a mezekbe és egyéb viseletekbe épített szenzorokra, ehhez már elegendő a nagy felbontású kameráikra támaszkodni. 2024-ben pedig egy ilyen innovatív cégnél már tényleg meglepő lett volna, ha nem használják fel a mesterséges intelligenciát. A kamerák által szolgáltatott adatok itt az Omega egyes sportágakhoz speciálisan képzett MI-modelljeit táplálják.

Az Omega által szolgáltatott adatok pedig amellett, hogy sokat segítenek a versenyszámok mélyreható elemzésében, a műsorszolgáltatóknak is hasznos információkat adnak. A közvetítéseken keresztül jut el az olimpia világszerte a rajongókhoz, ezekben pedig az élő adatok révén könnyebben érthetővé tehetik mindazt, ami a pályákon történt. Ebbe a már említett egyedi képalkotórendszer a vízi sportágaknál is hasznos segítséget jelent, de a számítógépes látás segít például az egyes visszaadott szervák reakcióidejét mérni a teniszben is.

Ezáltal tudják pontosan megmutatni az atlétikai versenyek során rúdugrásban, hogy mennyi hely maradt a léc és a sportoló között, tornában még a sportoló lábának szögeit is képesek így felismerni. Nagy hangsúlyt fektetnek viszont az olyan berendezésekre is, mint az elektronikus fotocellák, rajtblokkok, rajtpisztolyok, illetőleg a célfotó-kamera, melyből egy vadonatúj éppen ezen az olimpián debütált. Ez a Scan'O'Vision ULTIMATE nevet kapta és másodpercenként 40 000 digitális képet képes rögzíteni a célvonalnál. Csak az érthetőség kedvéért: az előd (Scan'O'Vision MYRIA) 30 ezerrel kevesebbet tudott.

Újabb mérföldkő

Tartós partnerségről van szó a NOB és az Omega között, ami a jövőben is folytatódik. A jelenlegi megállapodás értelmében a 2032-es brisbane-i olimpiai és paralimpiai játékokig mindenképp együtt dolgoznak.

„A sport kétségkívül az OMEGA DNS-ének része” – mondta Zobrist. „Partnerségünk hamarosan eléri a 100 évet, ami az OMEGA és a NOB, valamint a sportolók közötti bizalmat is mutatja. Ők mindig az első számú ügyfeleink. Ők azok, akik egész életükben azért gyakorolnak, hogy részt vehessenek az olimpián, ezért olyan hivatalos időmérőt érdemelnek, amiben megbízhatnak. Az olimpián jelen lévő összes sportoló minden eredményét az OMEGA által biztosított rendszerekkel mérik, ami mutatja, mennyire fontos a kapcsolat köztünk és a NOB között” – tette hozzá.

Megosztás
Beszéjünk róla!
Ahhoz, hogy kommentelni tudj be kell jelentkezned Facebookon!

Bejegyzések, amelyek érdeklehetnek.

crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram