A nagyobb méretben kapható és komolyabb feladatokra való napelemek elég borsos áron szerezhetők be és a telepítésük, valamint beüzemelésük sem túl egyszerű feladat. Vannak viszont a napelemeknek olyan változatai, amelyek egészen olcsón megvásárolhatók és ha vásárolunk belőle párat, akkor több apró feladatot is elláthatnak, megkönnyítve a dolgunkat. Ez a kertben is igaz és több kültéri eszköz esetén.
Augusztus utolsó előtti hetében a Lifehacker egyik cikke taglalta, hogy miért is érdemes a napelemek estén kicsiben gondolkodni. Ők a sok kicsi sokra megy elvére utaltak, amikor arról írtak, hogy a kerti cuccoknál, de akár még a kapura vagy ajtókra szerelt csengők esetén is érdemes olyan dolgokat választani, melyek napelemmel tölthetők.
Ennek egyik módja, hogy eleve napelemmel szerelt eszközöket vásárolunk, ám mint arra ők is rávilágítottak, nem kell feltétlen ilyeneket keresünk. Ma már az is megoldható, hogy az olyan kültéri eszközeinket, amelyek elektromos áramot igényelnek működésükhöz, mini napelemekkel töltünk fel.
Ehhez igazából csak arra van szükség, hogy az adott eszköz rendelkezzen a szükséges USB-bemenettel, mivel a legtöbb hordozható és kicsi méretű napelem már ilyen módon tud csatlakozni. Ezzel kapcsolatban egy tesztfázist is lefuttattak. 5-10 wattos napelemeket vásároltak és tapasztalatuk alapján az esetek többségében ez elegendőnek bizonyult a feladatok ellátásához.
Persze akkor sem kell kétségbe esni, amennyiben az adott eszköz nincs ellátva USB-s csatlakozóval, mert kaphatók hozzá különböző méretű átalakítók is. Ugyanakkor az emberek többsége nyilván az egyszerűbb megoldást választaná, már csak azért is, mert könnyebb a kompaktabb dolgokkal tevékenykedni. Ráadásul azt sem feledhetjük, hogy kinti cuccok esetében a lehetséges vízbeszivárgás ellen is tenni kell, így pedig nő ennek a kockázata.
Amire még gondolni kell az a rögzítés. A legtöbb panelt olyan tartóval szállítják, amely bármilyen oldalsó vagy vízszintes helyen használható, de vannak olyan tartók is, amelyeket oszlopokhoz vagy más felületekhez rögzíthetünk. Ha megvan a panel, már csak telepítenie kell, és csatlakoztatni a készülékhez. Fontos odafigyelni, hogy olyan helyre kerüljön, ahol a lehető legtöbb napfény éri a napelemet, ezért a portál ajánlása szerint érdemes úgy telepíteni, hogy az délkeleti irányba nézzen, és felfelé legyen megdöntve.
Amennyiben a készülék rendelkezik beépített akkumulátorral, akkor ez egy-két felhős napon több mint elegendő, de az árakra is érdemes odafigyelni. Vannak olyanok, melyek még apróbb méretük ellenére is komoly összegekbe kerülnek, de igazából már 10-20 ezer forintos ártól is találni mini napelemeket. Ezek alapján viszonylag alacsony költségekből megúszható a dolog, ha odafigyelünk, de akár apránként is beszerezhetők ezek, később pedig hosszabb távon jelentős hasznos hajthatnak.