2024.11.15.TomiSpark

A ChatGPT keresője jobb lenne a Google-nél?

Nagyot szólt, amikor bejelentette az OpenAI, hogy elkészültek a ChatGPT-re alapuló keresőjükkel, amit fizetős szolgáltatásuk, a Plus előfizetői már ki is próbálhatnak. Bár az ígéretek szerint hamarosan azok is igénybe vehetik, akik az ingyenes verziót használják, nekik még várniuk kell. Mindenesetre már többen tesztelték, mire képes a ChatGPT Search, illetőleg a Google keresővel is összehasonlították. Ezzel kapcsolatban a Lifehacker cikkét szemléztük.

Bár a Bing is nagyot fejlődött a közelmúltban, a többség még mindig a Google-t keresi fel, ha kíváncsi valamire, és szüksége lenne valamilyen infóra az internetről. Persze nekik is folyamatosan fejlődniük kellett az évek során, valamint a jövőben is kelleni fog, hiszen a riválisok sem pihennek. Az OpenAI sem, amely nemrégiben a ChatGPT keresőjét is elindította. Tekintve, hogy rengetegen érdeklődnek iránta, a Lifehacker újságírója, David Nield megnézte több szempontból is, miben különbözik a szolgáltatás attól, amit a Google nyújt.

Hírek, Sport, Időjárás

Olyan alapvető témákról van szó, amelyre rengetegen keresnek naponta. Sport terén hasonló teljesítményt hozott a két kereső, mivel mindkét helyen hamar megtalálni, az adott esemény hol és mikor lesz, még azt is, milyen tévécsatornán látható. Időjárás előrejelzésnél nagyjából ugyanolyanok voltak az információk, mindkét keresőmotor egy hétre szóló előrejelzést adott, bár a cikk szerint a Google vizuális elemei valamivel hasznosabbnak tűntek.

Amikor viszont egy Netflixen futó sorozat folytatásáról, egészen pontosan a Nyerd meg az életed 2. évadáról kérdezték a keresőket, a Google jobbnak bizonyult. Bár a ChatGPT Search is feldobta a szükséges és hasznos találatokat, a Google már jó ideje rendelkezik egy Hírek füllel. Ez az újdonságból még hiányzik, így ott a „hírek” kifejezést is muszáj volt megadni. Fontos viszont megemlíteni, hogy az OpenAI arról számolt be, partnerséget kötött bizonyos hír-, sport- és időjárás szolgáltatókkal. Az általánosságban elmondható, hogy a ChatGPT keresése már most is jó munkát végez ebben a szegmensben, de némi lemaradásban van.

Tanácsok és útmutatók

Olyan alapvető feladatokhoz való tanácsoknál, mint például egy iPhone alaphelyzetbe állítása, rántotta készítése és egy zuhany tisztítása a Google inkább a jó minőségű webes hivatkozások felszínre hozásában, míg a ChatGPT a lépések leírásában volt jobb. Ha tehát a lépéseken túl a linkeken keresztül elérhető további tartalmak eléréséről van szó, abban előbbi még erősebb, viszont a konkrét utasítások egyértelműek és megbízhatók voltak az új szolgáltatásnál is.

Vásárlások

Sokan keresnek ezzel kapcsolatban is, főként november vége felé, amikor egyre több black friday és black november akció jelenik meg. Itt abszolút a Google került előnybe, mert van saját fül a vásárlásokhoz, illetőleg sokkal hatékonyabban tüntetik fel a vásárlási lehetőségek hosszú listáját. Bár a ChatGPT is kínál néhány vásárlási linket a válaszaiban, ezekben nincs olyan sok opció, mint a konkurensnél.

Open AI - ChatGPT - Tesztfázis
Fotó: OpenAI

Helyek keresése

Egy kereső tesztelésénél, amikor tudni akarjuk, milyen tulajdonságokkal rendelkeznek, ez szintén fontos szempont. Itt nagyjából ugyanazok az eredmények jöttek ki, mint a fentiek során. A ChatGPT nagyon tisztességes válaszokat adott, főként olyan egyszerűbb esetekben, mint egy közeli kávézóra való keresés, de a Google ugyanezt az élményt zökkenőmentesebb módon kínálta.

Ez főként abban nyilvánul meg, hogy utóbbi közvetlenül kapcsolódik a saját térképes szolgáltatásához, míg a ChatGPT kereső linkeket kínál olyan oldalakra, mint például a TripAdvisor, vagy külön nyitja meg a Google Térképeket. Az viszont kiemelendő, hogy mindezek ellenére tényleg hasznos lehetőségeket dob fel.

Felhasználói felület

Ez egy elég véleményes dolog. A Google felületét mondhatni már megszoktuk, így néha nehéz is elvonatkoztatni, ráadásul ők a 90-es évek óta fejlesztik ezt. Sok embert megnyerhet magának viszont a ChatGPT letisztultsága. Aki például nem kedveli a Google hirdetésekkel és SEO trükkökkel teletömött keresési eredményeit, az kedvelni fogja a gyerekcipőben járó keresőt.

Ígéretes a ChatGPT, de még van hová fejlődni

A Lifehacker tesztjéből jelenleg az látszik, hogy a Google még mindig jelentős előnyben van, főleg olyan apróságok tekintetében, mint a fülek. Ugyanakkor az egyszerűsége és tisztasága kifejezetten sokak tetszését elnyerheti, de ennél is fontosabb, hogy amikor összetett, sokrétű keresésekről van szó, a ChatGPT képes felülkerekedni. Ezen túlmenően megkönnyíti a további kérdések feltevését is. Bizonyos típusú keresések esetén tehát már most jobb a Google-nél, azt pedig majd meglátjuk, saját mesterséges intelligenciájával, ezt a keresőóriás mennyire gyorsan és hatékonyan tudja lereagálni a jövőben.

Megosztás
Beszéjünk róla!
Ahhoz, hogy kommentelni tudj be kell jelentkezned Facebookon!

Bejegyzések, amelyek érdeklehetnek.

crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram