Legyen szó hosszabb távú futásról, sprintekről, rekortán burkolaton, salakon, esetleg változatosabb terepen való haladásról, egy jó cipőre mindegyik esetben szükségünk lesz. A piacon jelenleg rengeteg típusból válogathatunk, ez azonban még azoknak is fejtörést okozhat, akik tudják, mit szeretnének. Éppen ezért mutatunk egy listát tíz olyan lábbeliről, amelyet különböző teszteknek vetettek alá.
Az év eleje, majd a tavasz közeledte sokaknak egy új kezdetet jelenthet és újra elkezdik a futást, amihez szükség lehet egy új cipőre. Futócipőből viszont a kényelmünk és a későbbi esetleges sérülések elkerülése végett fontos megtalálni a nekünk megfelelőt. Ehhez ma már temérdek mennyiségű cipőből válogathatunk a fizikai boltokban és a webshopokban egyaránt, így mindenképp érdemes áttekinteni a GearLab listáját. A portál már régóta foglalkozik termékek tesztelésével, főként olyanokkal, amiket szabadtéri használatra terveztek, így a futásra tervezett cipők sem maradhattak ki a repertoárból. Az elmúlt 11 évben közel 500 pár cipőt próbáltak ki különböző módokon, most pedig januári cikkükben összeállítottak egy listát a legjobbakról.
A legjobb általános férfi futócipő: Hoka Mach 5
Összességégen a Hoka gyártmánya ajánlható leginkább a férfiak számára, mert a tesztek alapján a Mach 5 a lassabb tempójú, hosszabb futásokhoz és az intenzívebb, tempósabb edzésekhez egyaránt megfelelő volt. Kiemelendő a könnyű súly, a kényelmes felső rész és a rugalmas párnázás, ami megkönnyíti a hosszabb ideig tartó gyorsabb futást is. Lazább talajon és nagyobb tapadást igénylő területeken viszont érdemes lehet más irányban nézelődni.
A legjobb általános női futócipő: Brooks Adrenaline GTS 23
Ez a darab több okból is a legmagasabb pontszámot kapta a női futócipők körében. A beépített oldalsó GuideRails technológia kiváló támogatást nyújt hosszú távokon, különösen azoknak, akiknek a lába hajlamos túlzottan befelé dőlni a leérkezéskor. Emellett az Adrenaline hagyományos illeszkedést biztosít, ezzel gyakorlatilag minden futótávra megfelelő lehet, kiszámítható, igazán stabil és megbízható cipő. Kényelmes, viszont nem az a tipikus könnyű cipő. Azt is érdemes megjegyezni, hogy a gyorsabb futást igénylő edzéseknél már talán ajánlottabb egy könnyebb és rugalmasabb modellt választani a hatékonyság érdekében.
A legjobb ár-érték arányú férfi cipő: Puma Velocity Nitro 2
Aki egy magas minőségű, de ehhez képest mégis kedvező árú, pénztárcabarát futócipőt keres, annak ajánlott kipróbálnia. Bár azoknak, akik több párnázottságra vágynak, talán nem igazán lesz megfelelő, árát tekintve és minden egyéb pozitívumával viszont jó választás lehet olyan futóknak, akik ritkán mennek 15-16 kilométert egyhuzamban és egy minőségi napi használatú futócipőt vennének. Megvásárlása mellett szólhat a kiváló tapadás, hogy a legtöbb tereppel megbirkózik, a rugalmasság, a márkához és a minőséghez képest megfizethető ár (30 ezer körül már megtalálható), valamint a felsőrész nagyszerű tartása. Negatívumként igazán a GearLab kettő dolgot emelt ki, a felsőrész kissé hosszú szabását, illetőleg ugyanezt a részt kissé túl melegnek érezték.
A legjobb ár-érték arányú női cipő: Saucony Kinvara 14
A Saucony Kinvara 14 hölgyeknek tervezett változata egy ultrakönnyű cipő, amely valamivel emészthetőbb áron kapható (40-50 ezer forint között), mint sok más futócipő a mai piacon. A frissített Kinvara egy kicsit nagyobb érzékenységgel rendelkezik az elődökhöz képest és ott nyújt kényelmet, ahol igazán szükség van rá, extrák nélkül. A kényelmes és légáteresztő felsőrésznek köszönhetően ezt a cipőt a költségtudatos futóknak ajánlják akiknek egy könnyű, mindennapi futócipőre van szükségük. Több lehetne benne viszont az oldalsó támasztás és a külső talp gumija is egy kicsit puhább, mint néhány hasonló tartósabb cipő esetében.
A legjobban párnázott cipő férfiaknak: On Cloudsurfer 7
Amennyiben a futócipő párnázottságát illetően úgy akarjuk érezni magunkat, mint aki puha felhőkön gurul, akkor az On Cloudsurfer 7 valószínűleg tetszeni fog. A középtalp nagyon puha érzést nyújt, a felsőrész pedig meglepően könnyű. Ennek a cipőnek talán ez a kényelmes érzés a legnagyobb előnye, de nem ajánlott, ha valaki erős stabilitásra vágyik. Ez a típus eléggé magasítva van a sarokrésznél, ami a GearLab tesztjei alapján kissé instabillá teheti, alapvető edzésekhez viszont jó lehet.
A legjobban párnázott cipő nőknek: Asics Gel-Kayano 30
A cipő női verziója az extrém magas kényelem miatt vált igazán népszerűvé. A puha felsőrész és a közel negyed hüvelyk vastag nyelv a hosszabb utakra is kényelmes viseletet biztosít főként a plüss talp alatti párnázottsággal. A GearLab nem ajánlja azoknak, akiknek a sebesség lenne a prioritás, mivel kissé nehéz a cipő, nagyszerű lehet azonban hosszú futásokhoz, de kissé szűkre szabták az Asics tervezői, ami sokaknak kényelmetlenséget okozhat, ha próba nélkül veszik meg.
Legjobb versenycipő férfiaknak: Nike Vaporfly 3
Ez a cipő az agresszív geometriát, a karbonlemezt és a rendkívül érzékeny ZoomX habot egyesíti, hogy a piac egyik leggyorsabb cipőjét hozza létre. A portál értékelése szerint a betonon vagy aszfalton való átlagos futástól kezdve a maratonig bármire megfelelőnek találták még keményebb edzések során is. Ha kemény erőfeszítésekhez keres valaki lábbelit, akkor ezzel nem járhat rosszul, hiszen rugalmas és könnyű, miközben olyan párnázottsággal rendelkezik, amely a verseny későbbi szakaszaira is kíméli a lábakat. Ami viszont gondot okozhat, az a gyengébb oldalirányú stabilitás és a kicsi tapadás nedves körülmények között.
Legjobb versenycipő nőknek: Nike Vaporfly 3
Ebből a cipőből is létezik nőknek és férfiaknak szánt variáns, ebben az esetben pedig mindkét nemnél a Nike modellje bizonyult a legjobbnak ebben a kategóriában. Azok a hölgyek, akik tényleg a sebességre mennek rá a futás során, valószínűleg kedvelni fogják a Vaporfly 3 előnyeit, vagyis a hihetetlen könnyedséget, továbbá a légáteresztő felső hálós anyagot, aminek köszönhetően nem melegszik túl a cipő intenzívebb használat közben sem. Itt azonban ki kell emelni, hogy nem annyira sokoldalú, mint amennyire drága.
A legjobb általános terepfutó cipő férfiaknak: Salomon S/Lab Ultra 3
Úgy illeszkedik, mintha csak egy zoknit húznánk fel, az elődhöz képest könnyebb és légáteresztőbb, a talp alatt kivételes védelmet ad és nagyszerű stabilitást. Ez a Salomon S/Lab Ultra 3, ami szinte bármilyen terepen megállja a helyét. A masszív középtalp magabiztossá teszi a futót a védelem miatt, de azért ez sem tökéletes. Az ára magasnak mondható és felvenni sem egyszerű, mivel a Salomon hírhedt arról, hogy szűkebb szabású cipőket készít, amelyek inkább átlagos szélességűek, így ezek a szélesebb lábú futóknak nem biztos, hogy megfelelő kényelmet nyújtanak.
A legjobb általános terepfutó cipő nőknek: Hoka Torrent 3
Ez már második termék a listán, ami a Hoka márkajelzését viseli. A Torrent 3 női változata nagyszerű tapadást kínál, még belül is, állítólag kifejezetten tartós, egészen jó áron megvásárolható és nagy kényelmet ígér. Nagyszerű választás, ha egy sokoldalú cipőre lenne igény, amely mindenféle hosszúságú távot képes teljesíteni. A tesztek során gond nélkül mentek vele 30 kilométer feletti távokat, amiben a jó párnázottság is szerepet játszott. Nem biztos azonban, hogy ilyen cipőt kell vásárolni, ha könnyebb súlyra vágyunk, plusz a maximális kényelem érdekében némi időt vehet igénybe, amíg betörik.
A legjobb ár-érték arányú terepfutó cipő férfiaknak: Brooks Divide 4
Ezt a típust ajánlják azoknak, akik kezdők a terepfutás világában, de azoknak is, akik nem tolják túl komolyan és emiatt sem szeretnének egy rakás pénzt kiadni egy új futócipőért. A Brooks Divide negyedik verziója stabil és tartós, a korábbi változatokhoz képest pedig a felsőrész jobb légáteresztő képességekkel rendelkezik. Nem mondható ultrakönnyűnek, ugyanakkor megbízható teljesítményre képes, ha simább és egyszerűbb helyeken futunk. Ez a merevsége miatt is igaz, amivel nem lesz gond addig, amíg nagyobb tempóra nem kapcsolunk, ott ugyanis már szükség lehet a nagyobb rugalmasságra.
A legjobb ár-érték arányú terepfutó cipő nőknek: Brooks Divide 4
Akárcsak a versenyekre is alkalmas cipőknél, úgy az alacsonyabb áron beszerezhető terepfutáshoz való lábbeliknél is ugyanaz a típus lett a legalkalmasabb mindkét nem számára. A GearLab női tesztelői ugyanazokat a pozitívumokat emelték ki, mint a férfiak, függetlenül a tereptől. Kényelmes, szilárd párnázottságával a Divide remekül használható egyszerűbb földutakon és nem okoz gondot az aszfaltra való átmenet sem, tehát kiváló választás, ha nem kell feltétlenül a nagyobb rugalmasság. A férfi és a női változat is megkapható átlagosan 41 ezer forintért.